AB, Yunanistan’ın sığınmacıları Türkiye’ye geri itme uygulamasını örtbas etmiş

Yunanistan’ın Türkiye sınırındaki göçmenleri “geri itme” uygulaması tepkilere yol açarken Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma ajansı Frontexin de sığınmacıların Türk karasularına yasa dışı şekilde geri itilmesi konusunda Yunanistan ile iş birliği yaptığı ortaya çıktı.

Alman Der Spiegel dergisinin Avrupa Yoksuzlukla Mücadele Ofisi belgelerine dayandırdığı habere göre, Frontex yetkilileri Yunanistan’ın göçmenleri Türkiye’ye geri itme uygulamasından haberdar olmasına karşın bunu engelleyecek bir şey yapmadı, hatta bu uygulamaları kısmen finanse etti.

Avrupa Yoksuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF) basına sızan gizli raporunda, “AB’nin geri itme uygulamasına karşı hiçbir girişimde bulunmadığı, hatta Frontex’in eski başkanı Fabrice Leggeri’nin bu uygulamayı örtbas ettiği kaydedildi. Haberde, “Leggeri ve ekibinin bu konuda Avrupa Parlamentosu’na yalan söylediği, Avrupalıların vergilerini Yunanistan’ın göçmenlere yönelik yasaya aykırı ve insanlık dışı uygulamalarını desteklemek için kullandığı” ifade edildi.

FRONTEX, EGEDEKİ UÇUŞLARI DURDURMUŞTU

Türkiye-Yunanistan sınırındaki durum Avrupa Parlamentosu’nda tartışmalara yol açmış, Leggeri sonuçları açıklanmayan soruşturmanın ardından nisanda istifa etmişti.

Sızdırılan rapora göre, Ağustos 2020’de Yunan sahil güvenlik görevlileri 30 göçmeni taşıyan bir botu Türkiye’ye geri iterken Frontex’e ait bir uçak da olayı görüntüledi. Bu olayın ardından Frontex, olayları örtbas etmek için Ege Denizi üzerindeki devriye uçuşlarına durdurdu.

Soruşturma kapsamında konuşan Frontex çalışanları da yönetimin bölgedeki durumu görmezden geldiğini doğruladı.

OLAF raporuna göre Yunan sahil güvenli botları en az 6 geri itme sürecinde Frontex tarafından desteklendi ve finanse edildi.

TÜRKİYE, GERİ İTİLEN BİNLERCE GÖÇMENİ KURTARDI

Yunanistan ise, uzun süredir tepkilere yol açan yasa dışı uygulamayı reddediyor. Yunan Göç Bakanı Notis Mitaraçi, ifşa olan raporda Yunanistan’a yönelik doğrudan bir suçlama olmadığını savunarak “Sınırlarımızı koruma hakkımız var” dedi.

Bugüne kadar Yunanistan’ın geri ittiği çok sayıda sığınmacı Türk sahip güvenlik yetkilileri tarafından kurtarıldı. Son olarak Yunan sınırında 3 sığınmacı Yunan görevlilerin müdahalesi sonucu hayatını kaybetmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu ay başında, Ege Denizindeki sığınmacıları Türkiyeye iten Yunanistanı, 2014 yılında 11 kişinin boğulduğu olayla ilgili davada suçlu bulmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – admin@insideheadline.com. The content will be deleted within 24 hours.

Source: News