ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping telefonda görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ekonomik ve jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere ikili ilişkileri ele almak üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beşinci kez telefonda görüşen Biden ve Xi’nin görüşmesi 2 saatten fazla sürdü.

Beyaz Saray, görüşmenin yerel saatle sabah 08.33te başladığını ve 10.50de sona erdiğini aktardı. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşmenin ABD ve Çin arasındaki iletişim hatlarını sürdürme ve derinleştirme, farklılıkları sorumlu bir şekilde yönetme ve iki ülkenin çıkarlarının örtüştüğü yerlerde birlikte çalışma çabalarının bir parçası olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Biden ve Xİ’nin ikili ilişkiler ile diğer bölgesel ve küresel meseleleri ele aldıkları aktarılarak, iklim değişikliği ve sağlık güvenliğini ele almak için kendi ekiplerini görevlendirdiği ifade edildi.

Açıklamada, Tayvan konusunda Başkan Biden’ın ABD politikasının değişmediğini, ABDnin statükoyu değiştirmeye veya Tayvan Boğazındaki barış ve istikrarı baltalamaya yönelik tek taraflı çabalara şiddetle karşı çıktığını vurguladığı belirtildi.

ÇİNDEN AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakanlığı görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Liderlerin, Çin-ABD ilişkileri ve çıkarları hakkında samimi bir iletişim ve fikir alışverişinde bulunduğu aktarılan açıklamada, “Değişim ve düzensizlik dünyası ile karşı karşıya kalan uluslararası toplum ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar, Çin ve ABDnin dünya barışını ve güvenliğini sağlamasını, küresel kalkınma ve refahı teşvik etmede liderliği üstlenmesini bekliyor. Bu, iki büyük ülke olan Çin ve ABDnin sorumluluğundadır” denildi.

Xi’nin görüşmede, Çinin Tayvan sorununa ilişkin ilkeli tutumunu ayrıntılı olarak açıkladığı aktarılan açıklamada, “Xi, Tayvan Boğazının her iki tarafının da tek ve aynı Çine ait olduğu gerçeğini ve statükonun açık olduğunu vurguladı. Üç Çin-ABD ortak bildirisi, iki tarafın verdiği siyasi taahhütleri somutlaştırıyor ve tek Çin ilkesi, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli. Çin, ‘Tayvan bağımsızlığına’ yönelik ayrılıkçı hareketlere ve dış güçlerin müdahalesine kesinlikle karşı çıkıyor” denildi.

ATEŞLE OYNAYAN KENDİ YANAR

Çin hükümetinin ve halkının Tayvan sorunundaki konumunun net olduğu vurgulanan açıklamada, “Çinin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla korumak, 1,4 milyardan fazla Çinlinin kesin iradesidir. Kamuoyuna meydan okunamaz. Ateşle oynayan kendini yakar. ABD tarafının bunu açıkça görebileceğini umuyoruz. ABD, tek Çin ilkesine saygı göstermeli ve üç ortak bildiriyi hem sözlü hem de fiili olarak uygulamalıdır” denildi.

EN SON MART AYINDA KONUŞMUŞLARDI

En son geçtiğimiz mart ayında Rusyanın Ukraynayı işgalinden kısa bir süre sonra bir araya gelen Biden ve Xinin bugünkü görüşmesi, Çinin Tayvan üzerinde tehdit oluşturması, Rusyanın Ukraynayı işgaline yanıt olarak Çinin Rusyayı kınamaması ve ekonomik rekabet gibi gerilimlerin mevcut olduğu konular etrafında yapıldı. Biden, mart ayında Xi ile yaptığı son görüşmede Çinin Rusyanın savaşına maddi destek vermesinin sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

BIDEN, ÇİN İLE TEMASTA KALMAK İSTİYOR

ABDli yetkililer, Başkan Bidenın Çinli mevkidaşıyla görüşmesinin Tayvan üzerindeki gerilimi düşürmeye yardımcı olacağını ifade etti. ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby dün yaptığı açıklamada, Biden ve Xinin düzenli olarak temas etmesinin önemli olduğunu söylemişti.

Kirby, Başkan Biden, sadece o bölgede değil, tüm dünyada sahip olduğumuz en önemli ikili ilişkilerden biri olan Çinin devlet başkanı ile iletişim hatlarının açık kalmasını sağlamak istiyor. Çin ile işbirliği yapabileceğimiz konular olduğu gibi açıkçası sürtüşme ve gerilimin olduğu konular da var. Bu, her iki ülkenin de ötesinde sonuçları olan, dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biridir” dedi.

Kirby, bugünkü görüşmenin bir parçasının Tayvan üzerindeki gerilimler, ekonomik ilişkiler ve Çinin Rusyanın Ukraynadaki savaşına tepkisi olacağını söylemişti.

ABDDEN TAYVANA ZİYARET KRİZİ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosinin Çinin üzerinde hak iddia ettiği Tayvana muhtemel ziyaretiyle ilgili endişelerin artması üzerine Çin bu konuda sert yanıt vermişti. Pelosinin ABDden gayriresmi savunma desteği alan ancak Çinin kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvana ziyareti durumunda Çin böyle bir geziyi bir provokasyon olarak göreceğini söyledi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD kendi yolunda gitmekte ve Çine meydan okumakta ısrar ederse kesinlikle güçlü tepkilerle karşılaşacaktır demişti.

Pelosi, Tayvana seyahat ederse en son 1997de o zamanın ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafından ziyaret edilen Tayvana seyahat eden en üst düzey ABD yetkilisi olacak. Biden, geçen hafta yaptığı bir açıklamada ise ABD yetkililerinin şu anda Tayvanı ziyaret etmesinin iyi bir fikir olmadığını söylemişti.

ÇİN VE ABD ARASINDAKİ GERİLİM

Çin ve ABD arasındaki gerilimler, iki ülkenin küresel sağlık, ekonomi politikası, insan hakları konusundaki farklı bakış açıları da dahil olmak üzere Çinin Rusyanın Ukraynayı işgalini kınamayı reddetmesiyle birlikte uzun süredir devam ediyor. ABDli kaynaklara göre, ABD ve Çinin diğer gerginlik noktaları arasında ise ABDnin soykırım olarak ilan ettiği Çinin Uygur Türklerine yönelik muamelesi, Güney Çin Denizindeki militarizasyonu, küresel ekonomik ve siyasi casusluk kampanyası gibi konular yer alıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – admin@insideheadline.com. The content will be deleted within 24 hours.

Source: News