Biden: Orta Doğu’da Rusya veya Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ziyaretleri çerçevesinde ziyaret ettiği Suudi Arabistanın Cidde kentinde, Suudi yetkililerle bir araya geldi. Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz ile yaptığı ikili görüşmenin ardından, Suudi Veliaht Prensi Selman Muhammed bin Selman ve Suudi Bakanlarla bir çalışma toplantısına katılan Biden, toplantılardan sonra yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ile Orta Doğuya barış getirme, küresel ekonomik büyümeyi sağlama ve teknolojik alanlarda işbirliğini sağlama konularında anlaştığını ifade etti.

Biden yaptığı açıklamada, ABD askerleri de dahil olmak üzere uluslararası barış güçleri, 40 yılı aşkın süredir bulundukları Tiran Adasını ve Kızıldenizi terk edecekler. Bu atılım sayesinde bu ada, gerekli tüm güvenlik düzenlemelerini koruyarak turizme ve ekonomik kalkınmaya açık olacak dedi. Biden, bölgedeki barış çözümleri doğrultusunda, Suudi Arabistan ile Yemen ateşkesini uzatmak için ABD ile Suudi Arabistanın birlikte çalışmayı kabul ettiğini söyleyerek, Yemende daha geniş bir çözüme ulaşmak için diplomatik bir süreç izlemeyi kabul ettik ifadelerini kullandı.

Biden, Suudi liderliği ayrıca gıda ve insani yardım malzemelerinin sivillere teslim edilmesini kolaylaştırmaya devam etme taahhüdünde bulundu. Bu bağlamda, İran ve İranın vekillerinden gelen gerçek tehditler göz önüne alındığında, Suudi Arabistanın güvenliğinin krallığı savunması gerektiğini tartıştık dedi.

ORTADOĞUDA RUSYA VEYA ÇİNİN DOLDURACAĞI BİR BOŞLUK BIRAKMAYACAĞIZ

Biden görüşmelerde Körfez İşbirliği Konseyinin (GCC) düşük ve orta gelirli ülkelerin altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için küresel altyapı ve ortaklığa yatırım yapma konusunda milyarlarca dolarlık taahhüdü olduğunu söyleyerek, Irakın elektrik şebekesini Kuveyt ve Suudi Arabistan üzerinden Körfez İşbirliği Konseyi şebekelerine bağlamak ve Irakın bölgeye entegrasyonunu derinleştirmek ve İrana olan bağımlılığımızı azaltmak için bir anlaşmayı sonuçlandırdık. Ortadoğuda ileriye dönük bu önemli adımlarla beraber, Ortadoğuda Rusya veya Çinin dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız sözlerini kullandı.

5G İÇİN YENİ TEKNOLOJİ ÇÖZÜMÜMÜZ ÇİN İLE REKABET EDECEK

Biden, Suudi yetkililerle yapılan görüşmelerde ABD LED teknolojisine yatırım yapılması konusunda anlaşıldığını söyleyerek, Suudi Arabistan, G7de bir araya getirdiğim küresel altyapı ve yatırım olan Global Initiative için bir ortaklıkla koordine edilmek üzere, hem burada hem de gelişmekte olan ülkelerde, güvenilir 5g gibi ağları geliştirmek ve güvence altına almak için yeni ABD LED teknolojisine yatırım yapacak. 5g için yeni teknoloji çözümümüz, Çin dahil olmak üzere diğer platformlarla rekabet edecek dedi.

Suudi Arabistanın ayrıca, geniş kapsamlı bir Temiz Enerji Girişimi için ABD ile ortaklık sağlayacağını söyleyen Biden, Suudi Arabistan, yeşil hidrojen, güneş, karbon yakalama, nükleer ve diğer projelere odaklanan geniş kapsamlı bir temiz enerji girişiminde bizimle ortak olacak ve dünyanın temiz enerji geçişini hızlandırmak ve ABD temiz enerji endüstrisinin küresel standartlarını belirlemesine yardımcı olacak ifadelerini kullandı.

Biden yaptığı açıklamada, Küresel ekonomik büyümeyi desteklemek için küresel enerji güvenliğinin ve yeterli petrol kaynaklarının sağlanması konusunda iyi bir tartışma yapma fırsatı bulduk. Önümüzdeki haftalarda daha fazla adım göreceğimizi umuyorum şeklinde konuştu.

İNSAN HAKLARI KONUSUNDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Biden, Suudi yetkililerle ayrıca insan haklarını ve siyasi reform konularını da görüştüğünü söyleyerek, Her zaman olduğu gibi, konunun benim ve Amerika Birleşik Devletleri için hayati derecede önemli olduğunu her zaman açıkça belirttim. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak, toplantının başında gündeme getirdim gibi, o zaman ne düşündüğümü açıkça ortaya koydum ve bunda nettim. Bir Amerikan Başkanı olarak çok açık bir şekilde, insan hakları konusunda sessiz kalmayacağımızı söyledim dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – admin@insideheadline.com. The content will be deleted within 24 hours.

Source: News