Avrupa’da kırmızı alarm verildi

Avrupanın güneyinde binlerce can kaybına ve orman yangınlarına neden olan sıcak hava dalgası etkisini sürdürmeye devam ediyor. Aşırı sıcaklar, İngiltere ve İrlanda da dahil olmak üzere kuzey Avrupaya doğru ilerliyor. Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ise alarma geçti.

Sıcak hava dalgası nedeniyle Portekiz, İspanya ve Fransa gibi Avrupa’nın güneyindeki ülkelerde kırsal alanlarda yüzbinlerce hektarlık ormanlık alan küle döndü. İspanya ve Portekizde sıcak hava nedeniyle can kaybı sayısı toplamda bini aştı. İngilterede ise kırmızı alarm verilerek, ulusal acil durum uyarısı yayınlandı.

İSPANYADA 70 BİN HEKTARDAN FAZLA ALAN YANDI

İspanya, bir haftadan fazladır süren sıcak hava dalgasında 30 farklı noktada çıkan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Yangınlar sırasında şu ana kadar 2 bin hektarlık alanın yandığı ve 1’i itfaiyeci olmak üzere 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Resmi verilere göre, İspanyada bu yıl şimdiye kadar 70 bin hektardan fazla alanın yandığı ve bunun son 10 yılın en büyük rakamı olduğu belirtildi. Yetkililer ayrıca, İspanyada aşırı sıcaklar nedeniyle toplamda 510dan fazla ölüm kaydedildiğini söyledi.

PORTEKİZDE 659 CAN KAYBI

Portekizde 47 dereceye ulaşan hava sıcaklıkları ve çıkan orman yangınları nedeniyle binlerce hektarlık ormanlık alan yandı. Doğa ve Ormanları Koruma Enstitüsüne göre Portekizde bu yıl 39 bin 559 hektar alan yandı. Portekiz hükümeti, aşırı sıcaklar nedeniyle geçen hafta 659 ölüm kaydedildiğini aktarmıştı.

FRANSADA 14 BİNDEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Fransadaki yerel yetkililer, güneybatı Fransadaki Gironde bölgesinde devam etmekte olan orman yangınlarının 14 bin 800 hektarlık alanı yok ettiğini ve bölgeden 14 binden fazla kişinin tahliye edildiğini aktardı. Fransanın bazı bölgelerinde hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıktı. Yetkililer, sıcaklıkların bazı bölgelerde 42 dereceye ulaşabileceğine dair uyardı. Fransa, 38 bölgesi için mümkün olan en yüksek uyarı olan “kırmızı alarm” yayınladı ve bölgede yaşayan insanları son derece dikkatli olmaya çağırdı.

İRLANDADA 135 YILIN EN SICAK GÜNÜ YAŞANDI

Avrupanın güneyinde başlayan ve kuzeyine doğru ilerleyen sıcak hava dalgası bugün İrlanda ve Birleşik Krallıkı da etkisi altına aldı. İrlandada bugün hava sıcaklığının 33.3 dereceye ulaşmasıyla 1887den bu yana son 135 yılın en yüksek hava sıcaklığı kaydedildi. İrlandanın başkenti Dublinde ise hava sıcaklığı 33 dereceye ulaştı.

İNGİLTEREDE SICAKLIKLARIN İLK KEZ 40 DERECEYİ GEÇMESİ BEKLENİYOR

İngilterede bugün hava sıcaklığının 38.1 dereceye ulaşmasıyla yılın en yüksek sıcaklığı kaydedilmiş oldu. Sıcak hava dalgasının etkisiyle hava sıcaklıkların ilk kez 40 dereceye ulaşacağı tahmin edilirken, ülkede bazı uçuşlar ve demiryolları seferleri iptal edildi. Aşırı sıcakların salı günü de devam edeceği ve 40 dereceyi geçeceği tahmin edilirken, hükümet ulusal acil durum uyarısında bulundu. İngilterede 16 yaşındaki bir genç aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Meteoroloji Ofisinden iklim bilimcisi Dr. Nikos Christidis, Bu duruma gelmeyeceğimizi umuyorduk, ancak İngilterede ilk kez 40 derecenin üzerinde bir sıcaklık tahmin ediyoruz dedi.

AŞIRI SICAKLAR HAVALİMANININ PİSTİNDE TAHRİBATA YOL AÇTI

İngilterenin başkenti Londra’da bulunan Luton Havaalanında aşırı sıcakların piste zarar vermesi nedeniyle tüm uçuşlar pist onarılana kadar askıya alındı. Havaalanından yapılan açıklamada, TSİ 18.22’de uçuşların askıya alındığı ve pistin TSİ 20.05’de yeniden açıldığı ifade edildi. Londra’nın merkezinin yaklaşık 57 kilometre kuzeyinde bulunan havalimanı, EasyJet, Wizz Air, Ryanair ve TUI gibi havayolları tarafından kullanılıyor. FlightRadar24 sitesinin verilerine göre, yaklaşık 14 uçuş Luton’dan öğleden sonra Gatwick Havalimanı ve Stansted Havalimanı dahil olmak üzere diğer havalimanlarına yönlendirildi.

BELÇİKA, ALMANYA, İSVİÇRE DE ALARMDA

Belçika ve Almanya da önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgasının etkilerini bekleyen ülkeler arasında yer alıyor. Almanyada ve Belçikada çarşamba gününe kadar sıcaklıkların 35 dereceye yükselmesi ve bazı bölgelerde sıcaklıkların 40a kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. İsviçre hükümeti ise sıcak hava dalgası uyarısı yayınladı ve ülkenin büyük bir bölümünde ciddi tehlike altında olduğunu belirtti.

AB YANGINLARI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

AB, Avrupa’nın güneyindeki ülkelerde çıkan orman yangınlarını yakından izlediğini ve hafta sonu Fransa ve Portekize ek konuşlandırmalar yapıldığını açıkladı. ABden sözcü Balazs Ujvari, Bu benzeri görülmemiş sıcak hava dalgası sırasında durumu izlemeye devam edeceğiz ve gerektiğinde desteğimizi seferber etmeye devam edeceğiz dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – admin@insideheadline.com. The content will be deleted within 24 hours.

Source: News