BM: Tahıl sevkiyatı birkaç gün içinde başlayabilir

Türkiye’nin liderliğinde Ukrayna ve Rusya tarafından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde imzalanan tahıl anlaşmasının ardından Ukrayna’dan ilk tahıl sevkiyatının ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Birleşmiş Milletler (BM) ve Ukrayna yetkilileri, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Ukraynadan sevk edilemeyen tahıl ürünlerinin birkaç gün içinde Karadenizden hareket etmesinin beklendiğini duyurdu.

BİRKAÇ GÜN İÇERİSİNDE LİMANDAN AYRILACAK

Rusyanın Ukraynaya yönelik saldırılarından bu yana, Ukraynadaki tahılın ablukaya alınmasıyla büyüyen küresel bir gıda krizi tehdidiyle başa çıkmak üzere BM aracılığıyla İstanbulda yapılan anlaşma doğrultusunda, tahılın birkaç gün içinde Karadeniz limanlarından ayrılabileceği belirtildi.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq yaptığı açıklamada, İlk geminin birkaç gün içinde hareket etmesini bekliyoruz. Ortak Koordinasyon Merkezi, denizcilik endüstrisi ile bağlantı kuracak ve çok yakın bir zamanda gemiler için ayrıntılı prosedürler yayınlayacak ifadelerini kullanarak, Bütün taraflar taahhütlerini yeniden teyit etti dedi.

Tüm taraflar yarın İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezinde bir araya gelecek
Anlaşmanın tüm taraflarının yarın İstanbuldaki Milli Savunma Üniversitesindeki Ortak Koordinasyon Merkezinde bulunacağını söyleyen Haq, merkezin tüm gemi hareketlerini ve denetimlerini izleyeceğini belirtti. Haq ayrıca, Tarafların üzerinde anlaştıklarını tam olarak uygulamalarını istiyoruz dedi.

İLK SEVKİYATIN CHORNOMORSK LİMANI’NDAN YAPILMASI PLANLANIYOR

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlediği basın toplantısında, ilk tahıl sevkiyatının bu hafta Chornomorsk Limanı’ndan yapılmasını umduklarını ve sevkiyatların 2 hafta içinde anlaşma çerçevesinde tüm limanlardan yapılabileceğini aktardı.

Ukrayna’nın ne kadar tahıl ihraç edilebileceği konusunda bir sınır olmadığını ve sevkiyatların yeniden başlamasının Ukraynaya ayda en az 1 milyar dolar getireceğini belirten Kubrakov, anlaşmanın önündeki en büyük riskin Rus saldırılarının olduğunu ve bunun piyasayı korkutabileceğini ifade etti.

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuriy Vaskov ise, Önümüzdeki 24 saat içinde limanlarımızdan ihracatı yeniden başlatmak için çalışmaya hazır olacağımıza inanıyoruz. Bu öncelikle Chornomorsk Limanı’ndan olacak. Sonra Odesa, ardından Pivdeny Limanı’ndan gerçekleşecek dedi.

“ANLAŞMADA SALDIRILARI ENGELLEYEN BİR ŞEY YOK”

Geçtiğimiz cumartesi günü Rus güçlerinin Odesada bir Ukrayna savaş gemisini ve bir silah deposunu vurmasını ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbulda imzalanan tahıl anlaşmasında Rusyanın Ukraynadaki askeri altyapıya saldırmasını engelleyecek herhangi bir madde olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz cuma günü BM, Ukrayna, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan anlaşma, Ukraynanın işgalinden bu yana Rusya tarafından ablukaya alınan tahılın Ukrayna limanlarından sevkiyatları için güvenli geçiş sağlamayı amaçlıyor. İstanbulda imzalanan anlaşma, Ukraynanın tahıl sevkiyatını savaş öncesindeki gibi ayda 5 milyon ton seviyelerine geri getirebilecek diplomatik bir atılım olarak değerlendiriliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/dunya.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Source link

Denial of responsibility! insideheadline is an automatic aggregator around the global media. All the content are available free on Internet. We have just arranged it in one platform for educational purpose only. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials on our website, please contact us by email – admin@insideheadline.com. The content will be deleted within 24 hours.

Source: News